Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu wpisów na naszym blogu. Będzie on gromadził w jednym miejscu newsy z naszego podwórka, które publikujemy w miarę regularnie, na portalach społecznościowych. Z newsami bywa bowiem tak, że ich żywot jest krótki i w powodzi innych newsów, znikają w internetowej otchłani, a ich ponowne odnalezienie graniczny z cudem. W CUDDRUK-u cud ten będzie możliwy w każdej chwili, gdyż wpis z newsami zawsze będzie na pierwszym miejscu blogowego "Spisu treści".
VIDEO CUDDRUK:
Kurs szycia i oprawy książek
(30-03-2019) W uzupełnieniu naszego cyklu felietonów pn. Publikacje książkowe, prezentujemy za zgodą twórców, linki do video kursu szycia i oprawy książek. Jest to wybranych osiem filmików, w prosty i niezwykle przejrzysty sposób pokazujących zasady szycia i oprawy książek. Kurs powstał na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Nie ma mocnych
(20-03-2019) Kiedy główny drukarz CUDDRUKu Grzegorz, staje za pulpitem głównej maszyny drukarskiej Roland 700, to nie ma rzeczy niemożliwych.
Ujarzmienie Chochlika
(16-03-2019) Zmorą wszystkich drukarń są chochliki drukarskie, czyli "wyjątkowo złośliwe licha przyczyniające się do powstawania błędów w składzie, najczęściej dostrzeganych dopiero w gotowym druku." W CUDDRUKu od wielu już lat, nasz etatowy chochlik został ujarzmiony i teraz pisze dla nas poligraficzne felietony.
Wkłady publikacji książkowych (1)
(09-03-2019) Nie szata zdobi człowieka, ani okładka książkę. Trudno wręcz zgodzić się z tym przewrotnym stwierdzeniem, a jednak w obu przypadkach to, co naprawdę wartościowe i trwałe, ukryte jest pod zewnętrzną, wystawioną na publiczny widok powłoką i zaprasza nas do spotkania ze sobą, na zupełnie innym poziomie. Na chochlikowym blogu dziś premiera siódmego już odcinka, poświęconego publikacjom książkowym.
CUDowna paleta barw
(07-03-2019) To tylko jedna z kilku palet kolorów, jakie możesz wydrukować w CUDDruku
Rekord grubości książki
(06-03-2019) Prawie osiem centymetrów ma grzbiet najgrubszej książki, jaka dotychczas wyszła z naszego działu intro. Zapraszamy płodnych autorów i ich wydawców do pobicia tego CUDownego rekordu.
Otwieralność
(05-03-2019) Dobra otwieralność, to jedna z najważniejszych cech, jaką charakteryzują się prawidłowo wykonane publikacje książkowe. W sytuacji idealnej, po otwarciu książki na dowolnej stronie, winno być możliwe swobodne czytanie, bez konieczności ręcznego dociskania rozwarcia. Otwieralność zależy od zastosowanej technologii introligatorskiej, kierunku włókna i sztywności papieru, ale przede wszystkim od kunsztu rzemieślniczego, jaki prezentuje dział introligatorni, w zakładzie poligraficznym. W CUDDRUKu wygląda to zazwyczaj tak:
Futerały
(04-03-2019) Prawdziwie ochronną, a także ozdobną i podnoszącą prestiż wydawnictwa rolę, pełni futerał, czyli forma gustownego pudełka czy też mufki, w której umieszcza się publikację książkową na czas transportu, przechowywania, odkładania po lekturze i eksponowania na półce bibliotecznej. Futerały pudełkowe wykonane są z kartonu lub tektury i mogą być w dowolny sposób zadrukowywane i/lub oklejane. Projektant winien otrzymać z drukarni odpowiedni szablon wykrojnika, na którym będzie mógł rozrysować swój projekt, tak aby elementy tekstowe i graficzne, idealnie wpasowały się w poszczególne elementy konstrukcyjne pudełka.
Usztywnianie okładek
(03-03-2019) Efekt ten uzyskuje się przez naklejenie osobno na okładzinę przednią i tylną arkuszy z grubej, często barwionej w masie tektury. Jest to swoistego rodzaju wariant klasycznej okładki twardej, w której też występują elementy usztywniające okładzinę, ale przykryte oklejką, nie są widoczne dla użytkownika. Tu jest odwrotnie. Element usztywniający jest jednocześnie elementem zdobiącym okładkę i sam w sobie posiada walor estetyczny. Na zdjęciu tektura usztywniająca jest w kolorze czarnym, co w połączeniu z czerwonymi okładzinami miękkimi daje bardzo ciekawy efekt.
Okładki z gąbką
(02-03-2019) Wielbicielom rozwiązań miękkich i wieczornego używania książki do poduszki, polecamy przytulną okładkę, w której elementy usztywniające są otulone gąbczastą oklejką. Jej zewnętrzna warstwa jest wykonana z trwałego materiału ozdobnego, a wewnętrzna przypomina swoją strukturą gąbkę. Rozwiązanie to, niezwykle miłe i powabne w dotyku i wyglądzie, świetnie nadaje się do oprawiania romansów, pamiętników, szkicowników oraz tradycyjnej literatury kobiecej.
Falcowanie czy złamywanie?
(01-03-2019) Czym się różni falcowanie od złamywania lub też falcerka od złamywarki? Okazuje się, że NICZYM. Obie nazwy funkcjonują równolegle, dla określenie najczęstszego procesu introligatorskiego, jaki wykonujemy w naszej drukarni. Polega on na, wielokrotnym czasami, zginaniu arkusza papieru pod kątem 180 stopni, celem sprowadzenia formatu arkusza drukarskiego do docelowego formatu wyrobu poligraficznego.
Dobra otwieralność
(28-02-2019) Dobra otwieralność to zazwyczaj zaleta publikacji książkowych. Czasem jednak chcemy ją ograniczyć, tak aby zawartość naszych notesów, terminarzy i pamiętników była chroniona przed wzrokiem ciekawskich. Oto prosty sposób na sprytne i gustowne rozwiązanie tego problemu. Estetyczny nit i gumka dobrane kolorystycznie do projektu okładki, zabezpieczają książkę przed "niekontrolowanym" otwieraniem się. Rzecz do wykonania w naszej drukarni.
Zaokrąglone narożniki
(27-02-2019) Sprytnie podeszli do problemu ochrony rogów książek przed zniszczeniem, projektanci poniższej publikacji. Wyszli oni, ze słusznego poniekąd założenia, iż najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest likwidacja miejsca, gdzie problem powstaje. Idąc tym tokiem myślenia, zamiast tracić czas i materiał na okuwanie narożników, pozbyli się ich. Jeśli efekt ten Wam się podoba, w CUDDRUKU możecie w każdej chwili zlecić usługę zaokrąglania rogów drukowanej u nas publikacji.
Okuwanie narożników
(26-02-2019) Wielbicielom efektów specjalnych podpowiadamy dziś efek-towne rozwiązanie, dotyczące ochrony narożników okładki. Jak wiemy rogi i grzbiety są przy użytkowaniu opraw, najbardziej narażone na zniszczenie. W okładkach specjalnych bibliotecznych, poradzono sobie z tym problemem, pokrywając miejsca wrażliwe, osobnymi oklejkami wykonanymi z trwalszych materiałów. W wypadku okładek twardych, można do zagadnienia podejść jeszcze inaczej i wzmocnić je metalowymi narożnikami. Przy odpowiednim zgraniu kolorystycznym narożników z resztą okładki, w niebanalny sposób podnosi się także estetykę całości. Popatrzcie zresztą sami.