1. Zalecamy format: PDF w standardzie PDFx/1a:2001
2. Inne akceptowane formaty:
EPS, PS, TIFF, JPG lub CDR (projekt bez warstw, fonty zamienione na krzywe).
1. Prace kolorowe: tryb CMYK kompozyt (bez separacji) plus ewentualne kolory pantonowe zdefiniowane wg wzornika pantonowego.
2. Prace czarno-białe: tryb black&white lub tryb grayscale.
1. Elementy drukowane na spad powinny wychodzić poza linie cięcia o 2 mm, tak więc wymiar stron spadowych winien być powiększony o 2 mm z każdej strony.
2. Istotne elementy tekstowe i graficzne winny się znajdować w odległości min. 4 mm od linii cięcia.
3. Wszystkie teksty winny być zamienione na krzywe lub doładowane do pliku produkcyjnego.
4. Minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi:
- 6 pkt dla pisma jednoelementowego
- 7 pkt dla pisma wieloelementowego.
5. Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem wynosi:
- 8 pkt dla pisma jednoelementowego
- 10 pkt dla pisma wieloelementowego.
6. Najmniejsza dopuszczalna grubość linii 0,1 pkt.
7. Czarne teksty na kolorowym tle powinny być nadrukowane (użyta opcja overprint).
8. Czarne aple winny zawierać oprócz 100% blacka także pozostałe składowe celem zapewnienia czyszczenia tła pod sobą oraz uzyskania tzw. głębokiej czerni.
9. Sugerowane składowe dla głębokiej czerni:
- Papier niepowlekany: black=100%, cyan=50%, magenta=40%, yellow=40%
- Papier powlekany: black=100%, cyan=70%, magenta=60%, yellow=60%.
10. Białe elementy lub teksty powinny mieć zawsze wyłączoną opcję nadruku (użyta opcja knockout).
11. Nafarbienie sumaryczne nie powinno przekraczać:
- 330% dla papierów powlekanych
- 280% dla papierów niepowlekanych.
12. Rozdzielczość zdjęć zawartych w plikach nie powinna być niższa niż 225 DPI i wyższa niż 300 DPI. Optymalna rozdzielczość wynosi 250 DPI.
13. Elementy graficzne strony nie powinny zawierać dołączonych profili ICC oraz komentarzy OPI.
14. Plik produkcyjny nie powinien zawierać warstw (nawet zablokowanych czy też wyłączonych). Jeżeli zlecenie obejmuje usługi typu: wykrawanie, perforacja lub falcowanie w nietypowym miejscu, należy dołączać plik podglądowy z umiejscowieniem tych elementów.
15. W wypadku publikacji lakierowanych miejscowo, należy do pracy dołączyć maskę na lakier, jako osobny plik w kolorze black 100%. Zaleca się stosowanie linii o grubości nie mniejszej niż 1 pkt, oraz czcionek o wielkości co najmniej 14 pkt, najlepiej jednoelementowych.
16. W zamówieniach z uszlachetnianiem jednostronnym za stronę uszlachetnianą domyślnie uznaje się awers projektu - stronę pierwszą dla druków płaskich, lub strony zewnętrzne dla druków składanych.
17. Wykrojnik można także nałożyć na pracę główną jako piąty kolor, należy jednak zadbać aby nie czyścił on tła pod sobą (ma być użyta opcja overprint).
18. Dla opraw klejonych i szyto-klejonych należy pamiętać, że 2 i 3 strona okładki oraz pierwsza i ostatnia strona wkładu będą miały zaklejone 4-5 mm od strony grzbietu przez klejenie boczne, wskutek czego zmniejsza się efektywny format rozkładówek. Jeżeli nie wprowadzona jest korekta to pojawia się zjawisko „wycięcia” fragmentu obrazu spowodowanego zaklejeniem. Format strony powinien zostać ten sam, zmianie podlega jedynie wielkość obrazu na stronie.
19. W przypadku maszynowego klejenia składki w grzbiecie (na złamywarce) minimalna odległość tekstu i innych elementów graficznych od grzbietu winna wynosić 6 mm z powodu zjawiska opisanego w punkcie poprzednim.
20. W przypadku gdy projekt zakłada pokrycie kolorem dużej płaszczyzny druku, dobrze jest zabezpieczyć powierzchnię druku folią matową lub błyszczącą. W przeciwnym wypadku w miejscach złożenia druku (grzbiet, skrzydełko) farba będzie się ścierać (w szczególności dotyczy to ciemnych kolorów).
1. W celu weryfikacji kolorystyki publikacji zaleca się dołączenie do każdej publikacji proofa cyfrowego. Proof winien zawierać pasek kontrolny i certyfikację.
2. Proofy winny być wykonane z plików ostatecznych przekazanych Drukarni do druku
3. Do wykonania proofów należy stosować profil ICC zgodny z normą ISO. W wypadku papierów powlekanych jest to profil ISO-Coated lub Fogra-Coated, a w przypadku papierów niepowlekanych ISO-Uncoated lub Fogra-Uncoated.
4. Proofy kolorystyczne można zlecić jako usługę dodatkową do wykonania przez Drukarnię.
5. Jeżeli Klient nie dostarczy proofów, druk odbywa się wg standardowych gęstości optycznych przyjętych przez Drukarnię.
www.cuddruk.pl
e-mail: sklep@cuddruk.pl • serwer FTP: ftp.cuddruk.pl
Informacja telefoniczna czynna w dni robocze od 8.00 do 16.00, tel.: +48 517 075 302